صفحهٔ اصلی

از ویکی ادب
پرش به: ناوبری، جستجو
شهرستان ادب
بنا نهاده ۱۳۸۹
محصولات کتاب

شهرستان ادب وابسته به مؤسسه فرهنگی هنری به همین نام ناشری است که بیشتر آثاری در حوزه ادبیات فارسی منتشر می‌کند. این ناشر در سال ۱۳۹۳ خورشیدی ناشر برگزیده کشور شد[۱].

انتشارات[ویرایش]

شهرستان ادب با انتشار آثار نویسندگان و شاعرانی مانند محمد قهرمان، محمدعلی بهمنی، علی محمد مؤدب، محمدمهدی سیار، و علی‌رضا قزوه توانسته است برنده یا نامزد جایزه‌هایی مانند کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شود[۲]. کتاب‌های این ناشر بیشتر در حوزه شعر، داستان و پژوهش ادبی به زبان فارسی بوده است.[۳] تاکنون بیش از ۱۲۰ عنوان کتاب توسط انتشارات شهرستان ادب منتشر شده است[۴]. این آثار در جشنواره‌های مختلف جوایزی را از آن خود کرده است. یکی از این جوایز انتخاب به عنوان «ناشر برگزیده سال ۱۳۹۳» بود.

دوره‌های آموزشی شعر جوان (آفتابگردان‌ها)[ویرایش]

مؤسسه شهرستان ادب، در زمینه آموزش شعر نیز فعالیت می‌کند. دفتر شعر این مؤسسه، هر ساله از سراسر کشور، ده‌ها شاعر جوان را استعدادیابی و شناسایی می‌کند، و به عضویت دوره‌ای آموزشی در می‌آورد که عنوانش، به تأسی از سروده مشهور قیصر امین‌پور، «آفتابگردان‌ها» است. این شاعران که در رده سنی جوان انتخاب می‌شوند در کلاس‌ها و کارگاه‌های مختلف آموزشی با حضور شاعران برجسته کشور شرکت می‌کنند. در هر دوره سه اردو برگزار می‌شود. هر اردو شامل کلاس‌های تئوری، کارگاه‌های نقد شعر، شب شعر و خاطره و نیز برنامه‌های تفریحی فرهنگی است. در پایان هر دوره، به شاعران جوان، گواهی پایان دوره اعطا می‌شود. در طول سال نیز، شرکت‌کنندگان از امتیاز نقد تلفنی اشعار خود برخوردار می‌شوند. علاوه بر آن، نیروهای برگزیده‌ هر دوره شعری نیز انتخاب می‌شوند و در قالب دوره‌ تکمیلی برای آنان برنامه‌های مستمر و ویژه در نظر گرفته می‌شود. نخستین دوره اردوی «آفتابگردان‌ها» در تابستان ۱۳۹۰ برگزار شد و تا سال ۱۳۹۵، پنج دوره «آفتاب‌گردان‌ها» برگزار شده است.

نیمروز نقد[ویرایش]

«نیمروز نقد» عنوان یکی از برنامه‌های مستمر گروه شعر است که طی آن اعضای جوان دوره‌های مختلف آفتاب‌گردان‌ها، در روز پنج‌شنبه هر هفته، با یکی از استادان یا شاعران مطرح ملی، به صورت تلفنی مرتبط می‌شوند و پس از خواندن شعر خود، نظر و پیشنهادهای استاد را می‌شنوند. شاعران جوان همچنین می‌توانند سوالات خود درباره مشکلات سرودن شعر و مانند آن را از استادان بپرسند. «نیمروز نقد» بخصوص برای آن دسته از اعضا برنامه‌ریزی شده است که در شهرستان‌ها و روستاهای دورافتاده کشور زندگی می‌کنند و هیچ‌گونه دسترسی به محافل شعری و یا استادان شعر ندارند.

نقد مکتوب[ویرایش]

از دیگر امکاناتی که در اختیار اعضای آفتاب‌گردان‌ها قرار می‌گیرد برنامه «نقد مکتوب» است. در این برنامه، اعضا طی فراخوانی سروده‌های خود را به دفتر شعر می‌فرستند، این اشعار توسط کارشناسان مرتبط با موسسه نقد می‌شوند.

مدرسه رمان[ویرایش]

مؤسسه شهرستان ادب در حوزه آموزش داستان‌نویسی نیز فعالیت می‌کند و به همین منظور، دوره‌ای آموزشی با عنوان مدرسه رمان را برگزار می‌کند. این مدرسه را علی اصغر عزتی پاک اداره می‌کند. سه نویسنده ایرانی، بلقیس سلیمانی، محمدحسن شهسواری و حمیدرضا شاه‌آبادی مسئولیت آموزش هنرجویان رمان را که طی فرایندی انتخاب می‌شوند بر عهده دارند[۵]. مدرسه رمان شهرستان ادب در قالب طرحی جدید، در سال ۱۳۹۳ افتتاح شد. در هر دوره، هنرجویان بر اساس سابقه‌ کاری، استعداد نویسندگی، مقبولیت داستانی طرح ارائه شده، و داشتن ایده‌های نو پذیرفته می‌شوند. برنامه‌های طراحی شده برای هنرجویان مدرسه رمان عبارتند از: جلسات مشاوره به صورت هفتگی، کلاس‌های مجازی، نقد و بررسی بخش‌های نگارش‌یافته، کارگاه‌های آموزشی، سفرهای تحقیقاتی، گردهمایی‌های عمومی هنرجویان و استادان.

در نخستین سال فعالیت مدرسه رمان، از نویسندگان جوان و مستعدی که با موسسه شهرستان ادب در تعامل و ارتباط بوده‌اند، درخواست شد تا جهت حضور در مدرسه رمان، طرح رمان خود را ارائه دهند. از میان طرح‌های رسیده، دوازده طرح که از ظرفیت‌های لازم برخوردار بودند، با بررسی و تأیید استادان، جهت ورود به مدرسه انتخاب شدند و با در نظر گرفتن معیارهای متعدد، هنرجویان گزینش‌شده، زیر نظر استادان مشغول نگارش رمان خود شدند. در سال 1394، دومین دوره مدرسه رمان افتتاح شد و در سال 1395 نیز پس از فراخوان و دریافت طرح رمان از متقاضیان شرکت در این مدرسه و انتخاب واجدین شرایط، سومین دوره مدرسه رمان آغاز به کار کرد.

عصر اثر[ویرایش]

یکی از برنامه‌های برگزارشده در شهرستان ادب، «عصر اثر» نام دارد. در قالب این برنامه، آثار شاعران و نویسندگانی چون علی معلم دامغانی، یوسف‌علی میرشکاک، مرتضی امیری اسفندقه، قربان ولیئی و ناصر فیض، با حضور منتقدان، شاعران و پژوهشگرانی چون بهاءالدین خرم‌شاهی، بیژن عبدالکریمی، محمّدمهدی سیّار، سیداحمد نادمی، مصطفی علی‌پور، اسماعیل امینی، و شهرام شکیبا نقد شده است.

سلام ماه[ویرایش]

«سلام ماه» عنوان یکی از برنامه‌های ماهانه مؤسسه شهرستان ادب است که از فروردین سال ۱۳۹۳ خورشیدی آغاز شده است. در هر ماه، شاعران متولد آن ماه دعوت می‌شوند، اشعار خود را قرائت می‌کنند و از آنان طی مراسمی تقدیر می‌شود[۶]. این برنامه در روزهای پایانی هر ماه در ترنجستان بهشت برگزار می‌شود.[۷] علی موسوی گرمارودی، محمدعلی بهمنی، سیمین‌دخت وحیدی، حمید سبزواری، فاضل نظری، مصطفی محدثی خراسانی و بیوک ملکی از جمله شاعرانی هستند که در این برنامه شرکت کرده‌اند، خاطرات خود را مرور کرده‌اند و شعر خوانده‌اند.[۸][۹] همچنین شاعران و نویسندگان مهمان، به صورت نمادین، کیک تولد خود را می‌بُرند. اجرای این برنامه را محمدحسین نعمتی، شاعر، بر عهده دارد.

شهرستان[ویرایش]

شهرستان ادب در شهرستان‌ها نیز فعالیت می‌کند. اکنون در بهار سال ۱۳۹۵، موسسه فرهنگی هنری شهرستان ادب از ۱۳ انجمن ادبی در استان‌های مختلف حمایت می‌کند. این انجمن‌ها در شهر‌های اهواز، شهرکرد، اراک، یزد، مشهد، همدان، شیراز، سبزوار، شاهرود، اصفهان، و زنجان فعالیت می‌کنند[۱۰][۱۱].

پانویس[ویرایش]

 1. «انتشارات شهرستان ادب ۱۲ اثر را روانه بازار نشر کرد». روزنامه اطلاعات. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵–۱۰–۲۵. 
 2. «نامزدهای جایزه کتاب سال در شاخه شعر معرفی شدند». خبرآنلاین. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵–۱۰–۲۵. 
 3. «۲۴ کتاب جدید شعر و داستان شهرستان ادب در نمایشگاه کتاب ۹۴». بی‌باک‌نیوز. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵–۱۰–۲۵. 
 4. http://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/02/23/1073600/%D8%AF%D8%B3%D8%AA-%D9%BE%D8%B1-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%AF%D8%A8-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-29
 5. «مدرسه رمان شهرستان ادب با 14 هنرجو آغاز به کار می‌کند». قدس‌آنلاین. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵–۱۰–۲۵. 
 6. «جشن تولد شاعران در شهرستان ادب». ایسنا. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵–۱۰–۲۵. 
 7. «ترنجستان بهشت؛ میزبان سلامِ ماهِ شهریور و مهر». خبرگزاری تسنیم. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵–۱۰–۲۵. 
 8. «جشن تولد شاعران فروردینی در نخستین «سلام ماه» برگزار می‌شود». خبرگزاری مهر. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵–۱۰–۲۵. 
 9. ««سلام ماه» شهرستان ادب برای شاعران اردیبهشتی». خبرگزاری فارس. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵–۱۰–۲۵. 
 10. http://www.farsnews.com/printable.php?nn=13921115000729
 11. http://www.farsnews.com/printable.php?nn=13930322000318